Sussex Winners at the English Schools' Track & Field Championships

2017    Un19G             High Jump     Lillie Franks                           Collyers              1.72m

            Un 19G           400mH            Orla Brothers                         Collyers              59.46s

            Un19B             110mH            Cameron Fillery                     Brighton Coll      13.76s

            Un17B             Hammer          Ben Hawkes                          Sion                   68.23m      

            Un15G            Javelin             Elizabeth Korczak                  Brighton Coll     41.26m

            Un15B             Long Jump      Adam Lindo                            Downlands        6.35m   

2016    Un19G             Pole Vault       Livvy Connor                           BHASVIC         3.80m

            Un 19B            400mH            Joe Fuggle                              Uplands            53.72s

            Un19B             800m               Finley Bigg                              Shore Coll        1:51.57s

            Un17G            300m                Amber Anning                         Roedean           38.81s

            Un17B             Javelin             Edan Cole                               Card New         59.81m   

2015    Un19G            Pole Vault         Livvy Connor                           BHASVIC         3.85m

            Un17G            300m                Orla Brothers                           Millais              39.59

            Un17B            400mH               Joe Fuggle                               Uplands           54.58

            Un15G            200m                  Amber Anning                         Roedean          25.03/24.75

2014    Un 19B            1,500m               Robbie Fitzgibbon                  BHASVIC         3:48.69s

2013    Un 15B            Pole Vault        Calum Neil                                 Tanbridge        3.30m.

            Un 19G           400m               Holly Turner                                Card New        55.29s

2012    Un 17G           High jump        Robyn Pettit                                Imberhorne     1.71m.

2011    Un 15B            Hammer          Woody Cox                                  St.Andrews     53.72m

            Un 19B            1,500m            Charlie Grice                           Card New        3:53.20s

2010    Un 17B            1,500m            Charlie Grice                           Card New        3:52.25s

            Un 19G           Long Jump      Elise Lovell                              Hast                 5.66m

            Un 19G           800m               Adelle Tracey                          Midhurst          2:07.88s

            Un 15G           4 x 100m         Short, Spinner, Close, Hook   Worth              48.79Sx.Rec

2008    Un 19B            100m               Harvey Byrne                         Chich Coll       10.87sec.

            Un 18G           Pole vault        Lucy Stickland                         Millais              3.50m

2006    Un 17G           Triple Jump     Kayley Alcorn                           Angmering      11.86m

2005    Un 19 G          400m Hur        Ellen Howarth-Brown               Chich High      62.24sec.

            Un 17 G          800m               Emily Goodall                          Oathall            2:09.69sec.

2003    Un.19 B           Discus             Simon Cooke                           Chich Coll       51.23m.

            Un 17 G          300m Hur        Ellen Howarth Brown               Chich High      43.07sec.

2002    Un.17.B           3,000m            Craig Ivemy                             Ringmer          8:43.94

            Un.15.G          100m               Carley Wenham                       Ifield                12.08sec.

2001    Un.19.G          Discus             Claire Smithson                        BHAS              52.74m.R

            Un.17.G          High jump        Emma Perkins                          Angm              1.74m.

            Un.15.B           100m.             Wade Bennet-Jackson             WorHigh          11.07sec.

2000    Un.19.G          Discus             Claire Smithson                        B.Mill               47.51m.

            Un.17.G          Javelin             Samantha Redd                       Oak                 42.70m.

1999    Un.17.G          Discus             Claire Smithson                        B.Mill               49.36m.R

1998    Un.15.G          Javelin             Samantha Redd                       Oak                 38.99m.

1997    Un.20.B           2k.S/chase      Andrew Robinson                     K&P               5:46.31sec.

            Un.17.B           800m.              Simon Eyre                              Oak                 1:55.16sec.

            Un.15.G          Discus             Claire Smithson                      B.Mill                  38.14m.

            Un.15.G          Javelin             Samantha Redd                      Oak                   34.72m.

1997    Un.20.B           2k.S/chase      Andrew Robinson                   CraC?                5:46.31sec.

1996    Un.17.B           800m.              Simon Eyre                             Oak                   1:56.48sec.

1995    Un.15.B           Long jump       Kirk King                                 SeaC                 6.61m.w

1993    Un.17.G          300m.              Roz Baker                               ThoBe               40.4sec.

            Un.19.B           Triple jump      Onochie Achike                      WortC                16.15m.

1992    Un.17.B           Triple jump      Onochie Achike                      WortC                15.60m.

            Un.19.B           Pole vault        Nick Buckfield                        CraC                   4.90m. R

1991    Un.17.B           Triple jump      Onochie Ackike                      WortC                 14.97m.

            Un.19.B           Pole vault        Nick Buckfield                        Hz                       4.90m.

1990    Un.17.B           3,000m.           Luke Veness                           Grove                8:52.0sec.

1989    Un.15.G          Long jump       Geraldine Chate                      DoStr                 5.29m.

            Un.17.B           400m.              David Simpson                       FarlG                 48.2sec.

            Un.15.B           Triple jump      Onochie Achike                      WortC                13.18m.

1987    Un.17.B           Triple jump      Junior Chukukere                   Ard                    14.64m.

100 titles up to 1987

1986    Un.20.G          High jump        Kerry Roberts                         Priory                1.78m.

            Un.20.G          800m.              Bridget Smyth                         BHHS                2:06.4sec.

            Un.20.B           1,500m            Johan Boakes                         BHSG               3:46.4sec.

1985    Un.20.G          High jump        Kerry Roberts                         Priory                 1.77m.

            Un.20.G          800m.              Bridget Smyth                         BHHS                2:06.1sec.

            Un.15.B           Triple jump      Junior Chukukere                   Ard                    13.09m.

1984    Un.17.G          1,500m.           Bridget Smyth                         BHHS                4:26.1sec.

            Un.17.B           1,500m.           Johan Boakes                         BHAS                3:52.6sec.

1983    Un.20.B           5,000m.           Richard Carter                          VarB                14:48.9sec.

            Un.15.B           Shot                 Philips Tymms                        Hors                  14.79m.

1982    Un.17.B           800m.              Jon Bigg                                  P.Faw                1:55.2sec.

            Un.20.B           5,000m.           Richard Carter                         VarB                  14:41.5sec.

1981    Un.20.B           Discus             Ashley Ward                           Weald                  49.68m.

1980    Un.17.B           Discus             Ashley Ward                           Weald                  50.08m.

1979    Un.17.B           400m.              Mark Fabes                             Wor                     49.0sec.

            Un.20.B           5,000m.           Andrew Bristow                       VarB                    14:36.2sec.

1978    Un.15.B           Discus             Ashley Ward                           Weald                   39.62m.

1977    Un.15.B           200m.              Mark Fabes                             Wor                      22.7sec.

            Un.15.B           Relay               Fabes,Peter Seaman,Mick Carlton,Neil Grover 46.5sec.

1976    Un.15.G          Javelin             Jackie Brown                          Hz                         36.12m

1975     Un.20.B          800m.              Simon Morley                         BHSG                   1:53.3sec.

1973    Un.15.B           200m.              Andy Parker                            WmFletcher          23.6sec.

1972    Un.15.B           High jump        David George                         HasG                     1.70m.

            Un.17.B           800m               Steve Ovett                             VarB                      1:55.0sec.

            Un.17.B           Javelin             John Trower                            LewG                    62.14m.

1970    Un.15.G          High jump        Ann Hull                                  Has                       1.57m.

            Un.15.B           400m.              Steve Ovett                             VarB                     51.8sec.

            Un.20.B           High jump        Chris Young                            Hu.C                    1.88m.

1969    Un.20.B           5km.Walk        Richard Evans                         VarB                    23:56.0sec.

           Un.20.B           Triple jump      Brian Hull                                HasG                    14.99m.

1968    Un.20.B           Javelin             Adrian Diffey                           LewG                   65.88m.

            Un.15.B           High jump        Will Paterson                          VarnB                   1.80m.

1967    Un.15.G          70y.Hur           Denise Etheridge                    Oakm                    11.1sec.

            Un.15.B.          Javelin             Peter Good                             HHG?                  50.70m.

            Un.15.B           High jump        Will Paterson                           VarnB                  1.67m.

            Un.20.B           440 yards        Andy Todd                              E.GrG                   49.1sec.

1966    Un.19.B           Shot                 Mike Winch                             VarnB                  17.49m.

            Un.17.B           Triple jump      Brian Hull                                HastG                   14.09m.

            Un.19.G          High jump        Rosemary Bray                      Port?                     1.55m.

1965    Un.17.G          100 yards        Angela Birch                           VarnG                   11.1sec.

            Un.17.B           Shot                 Will Bartholomew                    LewG                  16.04m.

            Un.17.B           120y.Hur         Andy Todd                              E.GrG                     14.7sec.

1964    Un.15.B           80m hurdles     Pat Robinson                          DoStr                    11.2sec.

            Un.15.B           Relay               Robinson,B.Hull,                                                  46.9sec.

1963    Un.19.B           Long jump       Geoff Beales                           MidG                     7.25m.

1962    Un.15.B           One-mile         Geoff Brown                           Hasl                       4:33.6sec.

            Un.15.B.          Pole vault        Mike Templeman                    Tidew                    3.12m.

            Un.19.B           Long jump       Geoff Beales                           MidG                    7.08m.

1961    Un.19.G          Discus             Mary Haynes                          Chi?                      37.34m.

            Un.17.B.          Long jump       Geoff Beales                           MidG                    6.80m.

            Un.15.B           Half-mile         Peter Travis                            VarnB                    2:07.0sec.

1960    Un.19.G          Half-mile         Jill Vincent                               Wor                       2:16.1sec.

            Un.15.B           440 yards        Tim Dore                                 HovG                   53.8sec.

            Un.15.B           High-Jump      Dennis Lade                            EasG                   1.75m.

1959    Un.15.B           High jump        Geoff Beales                           MidhG                 1.65m.

            Un.17.B           100 yards        Ray Eatwell                             ChiH                    10.4sec.

            Un.15.B           220 yards        Eddie Osborn                          WorH                   23.3sec.

            Un.15.B           Relay               Osborn, Beales?                                                 46.2sec.

1958    Un.15.G          Discus             Wendy Thomas                      K.Man                   36.30m.

            U.17.B             100 yards        Rick Seeley                            Rye                      10.2sec.

             Un.19.B           100 yards        Ron Powell                              SeaC                  10.1sec.

            Un.15.B           440 yards        Roger Nicholson                     WorH                    52.4sec.

            Un.15.B           Triple jump      Colin Myers                             E.Sx                     12.11m.

            Un.17.B           Triple jump      Mike Smith                              HasG                    13.67m.

            Un.17.B           Half-mile         Peter Standen                         BexG                     1:56.7sec. R

            Un.17.B           Relay               Eatwell,Smith,Glossop,Seeley                             44.5sec.

1957    Un.15.B           100 yards        Ray Eatwell                             ChiH                     10.6sec.

            Un.17.B           Discus             John Farmer                           Btn                        52.76m.

            Un.15.B           Triple jump      Edwin Sweetman                    Wad?                    12.66m.

            Un.19.B           Relay               Lohoar,Clarke,Powell,Butler                                44.5sec.

1956    Un.15.B           Half-mile         Peter Standen                         BexG                    2:06.3sec.

            Un.15.B           Triple jump      Mike Smith                              HasG                   12.54m.

            Un.17.B           Long jump       Ron Powell                              SeaC                  6.52m.

1955    Un.15.G          High jump        Marion Miller                           Eastb                  1.52m.

            Un.15.B           Discus             John Farmer                           Btn                      43.46m.

            Un.17.B           Long jump       Ron Powell                              SeaC                  6.87m.

            Un.19.B           Triple jump      David Smith                            HovG                   13.06m.

1954    Un.17.B           Half-mile         Alan Batchelor                        BHSG                   2:02.5sec.

            Un.15.G          Long jump       Christine McKinnon                ChiH                     4.77m.

            Un.19.B           One-mile         Reg New                                 HovG                   4:27.4sec.

            Un.17.B           One-mile         Alan Pegley                             ChiH                   4:32.2sec.

            Un.15.B           Long jump       Ron Powell                              SeaC                  6.14m.

            Un.17.B           Long jump       David Smith                            Stey                    6.44m.

1953    Un.17.B           High jump        Harvey Bateman                     Wor                    1.80m.

            Un.17.B           Half-mile         Alan Batchelor                        BHSG                  2:03.7sec.

1952     Un.19.G          Discus             Suzanne Farmer                     Btn                      37.40m.

            Un.17.B           High jump        Harvey Bateman                    Wor                     1.70m

            Un.19.G          High jump        Chris Neighbour                                                 1.51m

1951     Un.17.G          Discus             Suzanne Farmer                     Btn                     36.66m.

            Un.19.G          80m.hurdles    Marie Bridgeford                     B.Tech                12.3sec.

            Un.17.B           One-mile         E          Willard                                                  4:35.0sec.

            Un.19.B           One-mile         David Humphrey                    Hors                   4:25.8sec.

1950    Un.17.G.         Discus             Suzanne Farmer                     Btn                     28.40m.

1949    Un.24.B           80y.hurdles     R         Cooper                                                  10.6sec.

1948    Un.14.B           440 yards        Peter Martin                            Btn.                   54.8sec.

1946    Un.16.B           220 yards        Leonard Shakeshaft               Wor                   24.3sec.

1937    Un.14.G          High jump        J          Munday                                                 1.47m.

            Un.14.B           440 yards        J          Beech                                                   57.8sec.